Naudingi augalai mums

2022-05-30

Naudingi augalai mums

Spalvos ir kvapai.

Laukdami pavasario įsivaizduojame savo kieme žydinčias gėles, jų žalumos bangas. Laukiame pirmųjų pumpurų ir lapų skleidimosi. Kiekvieną pavasarį esame apdovanojami bundančios gamtos grožiu. Tai mūsų laimė matyti metų virsmą. 

Režisuodami šiltojo sezono spalvų šokį dažnai renkamės žydinčias gėles. Tai puiku! Žiedų grožis, jų įvairovė džiugina akį. Tačiau dekoratyvūs augalai suteikia estetinį vaizdą. O kaip dėl naudos? Valgomos naudos?

Šį kartą noriu Jus pakviesti pasvarstyti sodinti ir auginti prieskoninius - vaistinius augalus. Šie augalai mus ne tik džiugins įvairiaspalviais žiedais, lapų formomis, bet ir nauda. 

Naudingi augalai - vazone?

Taip, tai išbandyta ir pasitvirtinusi praktika. Pirmiausia man patinka tai, kad daugelis prieskoninių - vaistinių augalų yra daugiamečiai. Pasodinus augalą juo galęsime džiaugtis kelerius metus. Čiobreliai, šalavinai, laiškiniai česnakai, levandos, raudonėlis, mairūnas ir kiti - suformuos pilną vazoną, o jų tarpuose galime įsodinti vienmečių, pavyzdžiui, baziliko daigų ar dvimečių - pertažolių. 

Vaistinių - prieskoninių augalų vazone gali puikuoti ir česnakas, braškės, žemuogės. Viskas priklauso nuo Jūsų poreikių, fantazijos ir smalsumo. 

Nebijokite, jeigu viena m ar kitam augalui nepatiko kaiminystė - ieškokite, derinkite kitokius augalų variantus. 

Ar vazonuose augalai neperšals žiemą?

Skirtingai nei atvirame grunte, vazone mes galime reguliuoti drėgmės kiekį ir palaikyti jo balansą. Šaltuoju metų laiku esant įšalui net ir atvirame grunte gali peršalti augalų šaknys. Tai lemia keletas veiksnių:

  • dirvos savybės
  • augalų šaknų būklė, išsivystymas
  • drėgmės kiekis
  • antžeminės augalo dalys
  • sniego ar kita danga

Daugelio metų mano asmeninė patirtis įrodė, jog daugiamečiai augalai puikiai peržiemoja, toliau auga ir dera tiek vazonuose, tiek pakeltose lysvėse. Viskas priklauso nuo aukščiau išvardintų veiksnių. Svarbu augalus prižiūrėti jų vegetacijos laikotarpiu. Būtina tręšti ir purenti substratą. Esant sausam rudeniui palaistyti vazonuose žiemojančius augalus. Augalai stipriau pažeidžiami, jeigu esant minusinei temperatūrai substratas vazone yra sausas. Kai oro temperatūra yra žemiau 0, substratas sušąla. Drėgmė, esanti substrate traukiasi ir taip atsiveria kapiliarai ir šaltis paveikia šaknis. 

Mes galime išvengti šios situacijos - sudrėkindami substratą. Geriausia būtų tai, kad laikytumėmės drėgmės rėžimo ir neleistume substratui perdžiūti tiek vasaros metu, tiek pasibaigus vegetacijai.

Kokius vazonus pasirinkti?

Galite rinktis vazonus iš mūsų turimo asortimento, tai pat vazonus gaminame pagal individualius užsakymus. Vazonų išmatavimai priklauso nuo turimos vietos, norimo dydžio, formos, spalvos.

Visuomet mielai konsultuoju augalų auginimo, vazonų projektavimo klausimais.

Visada Jūsų paslaugoms, dr. Živilė Juknevičienė

 

Kategorijos