Unikalūs metalo dirbiniai kiemui, sodui ir daržui
Šeimos verslas „Atrast“, gyvuojantis daugiau nei 20 metų, gali pasigirti išskirtiniais metalo gaminiais sodui, kiemui, sodyboms. Vazonai, židiniai, kepsninės, pakeliamosios lysvės, pergolės, skulptūros – tai tik dalis to, ką gamina Živilės ir Kęstučio Juknevičių šeima. „Gamta – visa ko pagrindas. Ji inspiruoja labiausiai sukurti vieną ar kitą gaminį“, – pasakojo Živilė ir sakė, kad džiaugiasi galėdama prisidėti prie gražesnių lietuvių kiemų.
Sakykite, kodėl ėmėtės šio amato? Kaip atsirado pavadinimas „Atrast“? Ar jis turi kokią nors simbolinę reikšmę?
„Atrast“ – tai šeimos verslas, gimęs iš noro kurti kokybiškus, originalius gaminius. Kurdami sau, savo aplinkai atradome metalo panaudojimo galimybes. „Atrast“ skamba panašiai kaip angliškas žodis „rust“ (liet. rūdys). Taip pat lietuviška reikšmė yra „atrasti“, „rasti“, „atrastas“. Gili ir prasminga reikšmė, kurią stengiamės pateisinti savo kūryba ir darbu.
Gaminate metalo dirbinius želdynams, sodyboms. Ar lietuviai mėgsta dekoruoti savo lauko erdvę? Kaip jie tai daro?
Taip, gaminame tiek landšafto elementus, tiek interjero detales. Lietuviai nuo seno puošdavo savo sodybas, namų aplinką, sodo sklypelius, daugiabučių kiemus. Tai tarsi įaugę jų kraujyje – kur tik yra, ten siekia estetikos. Visgi kiekvienas žmogus renkasi, kaip dekoruoti savo aplinką. Vieni kuria patys, kiti pasitelkia dizainerių, architektų pagalbą. Dabar kaip tik galima pastebėti, kad žmonės nebijo kreiptis pagalbos į kraštovaizdžio specialistus, architektus, kurie patartų, kas ir kaip geriau derėtų jų kieme, sode. Nori, kad sprendimai būtų apgalvoti, ne tik estetiški, bet ir praktiški. Kitaip tariant, žmonės turi daugiau reikalavimų, kaip įrengti savo aplinką.
Daugiausiai naudojate metalą, bet gaminate ir iš stiklo, akmens, medžio. Kodėl renkatės šias medžiagas?
Mūsų medžiagos dažniausiai natūralios, todėl ir renkamės šias išvardytas. Tai ir patvarios, ir ilgaamžės medžiagos, kurios dera prie natūralios aplinkos ir į ją puikiai įsilieja. Be to, jos dera prie įvairių stilistikų. Esame gamtos mylėtojai, baigę Miškų ir ekologijos bei agronomijos studijas. Mums svarbu, kad medžiagos, iš kurių kuriame, yra gamtinės, kokybiškos, perdirbamos, o pagamintas daiktas tarnautų ilgai. Pavyzdžiui, mūsų pakeltosios lysvės gaminamos iš metalo. Jos, skirtingai nei įprastos medinės, yra ilgaamžės, tad tarnaus kur kas ilgiau. Be to, jose dirvožemis greičiau įšyla ir neužmirksta.
Šiais laikais kiekvienas turėtų jausti atsakomybę už gamtą, stebėti, kokią įtaką jai daro ir kokią planetą paliksime ateities kartoms. Ypač turėtų galvoti, kokios medžiagos yra artimiausioje aplinkoje – sode, kieme, darže.
Kokie jūsų dirbiniai žmonėms labiausiai patinka? Ar mėgsta eksperimentuoti, ar yra labiau konservatyvūs?
Manau, kad šiais informacijos gausos laikais žmonė savo aplinką susikuria itin originaliai. Dabar sklypuose yra zonų tiek poilsiui, tiek daržui ir sodui. Mūsų klientai yra labai kūrybiški. Jie kruopščiai suplanuoja sklypo erdves, tariasi su specialistais. Šiuolaikinis žmogus labai vertina tiek estetinį vaizdą, tiek funkcionalumą. Taip pat svarbu, kad sklypo erdvių priežiūra neužimtų daug laiko. Kiemuose vis dažniau dirba vejos robotai, augalų laistymo klausimas išspręstas automatinėmis sistemomis. Į šias aplinkybes atsižvelgiame ir projektuodami vejos, medžių bortus, pakeltąsias lysves, ugniavietės ar kepsninės zonas.
Ar žmonės linkę rinktis tai, kas praktiška (vazonus, lauko židinius, lysves ir pan.), ar dekoratyvius aksesuarus? Kaip manote, kodėl?
Skirtingiems žmonėms reikalingi skirtingi daiktai. Juk skiriasi gyvenimo būdai, erdvės ir poreikiai. Matome, kad žmonės grįžta praėjus šiek tiek laiko ir pasipildo savo aplinką nauju gaminiu, kuris reikalingas, apgalvotas. Žmonės renkasi, kas jiems reikalinga, o mes visada džiaugiamės, jeigu mūsų dekoratyvūs gaminiai patinka. Pastebime, kad dabar žmonės vertina kokybę, ne kiekybę, tad renkasi atsakingiau, apsvarstę visus niuansus, įsigilinę į savo poreikius, išanalizavę galimybes ir sklypo ypatumus.
Turime per 100 rūšių gaminių. Asortimentas papildomas natūraliai, kai kuriame naują gaminį. Pavyzdžiui, šį pavasarį gaminome dviejų modelių didelius uždaro veikimo vandens fontanus. Juos pagaminę, įtraukiame į katalogą. Populiariausi visgi labai praktiški gaminiai: vazonai, pakeltos lysvės, metaliniai borteliai, ugniavietės, grilio elementai. Turime ir daugiafunkcių gaminių, pavyzdžiui, 1250 mm dubenį su stovu, kurį galima panaudoti įvairiai: kaip dekoratyvų baseinėlį, fontaną, ugniavietę, vazoną ir pan. Visgi itin dekoratyviai gali atrodyti ir praktiški gaminiai, pavyzdžiui, stilingi vijoklinių augalų laikikliai, pergolės, net vazonai gali būti kaip meno kūriniai kieme.
Dažnai galima išgirsti, kad sudėtinga rasti kokybišką, originalų, tvirtą vazoną, ypač, jei reikia didesnio. Kokius gaminate jūs?
Tikrai galima išgirsti tokių nusivylimų, kai žmonės ilgai ieško ir vis tiek neranda to, ko nori. Mes vazonus gaminame nuo 2009 metų. Jie tvirti, kokybiški. Visada išsiaiškiname žmogaus poreikius, lūkesčius. Aptariame aplinkos stilistiką, norimus auginti augalus, formą ir spalvą. Vazonai gali būti pritaikyti interjerui, eksterjerui, įvairių dydžių, formų, vienmečiams ar daugiamečiams augalams, netgi su ratukais, kad būtų patogiau (šypsosi).
Be praktiškų dirbinių, kuriate ir skulptūras. Ar žmonės drąsiai jomis puošia savo kiemus?
Pastebime, kad žmonės nebijo kiemų puošti ir meno kūriniais. Mes galime pasiūlyti skulptūrų, kurios suteikia erdvei išskirtinumo, savitumo. Kiemuose siekiama kuo daugiau estetikos. Skulptūros dažniausiai atlieka dekoratyvią funkciją, jos derinamos prie augalų, sodo stilistikos. Tačiau kartais gali atlikti ir praktinę funkciją, pavyzdžiui, pridengti komunalinius taškus. Neretai skulptūras kurti įkvepia gamta. Gamtos grožis – nepakartojamas, tad manome, kad žmogus gali pabandyti sukurti dalykus tik atkartodamas dalelę gamtos. Taip gimė skulptūra „Lapas“. Mūsų skulptūros gana minimalistinės, modernios, tad gražiai dera prie dabar populiarių varpinių augalų, smilgų, miskantų. O jeigu jos apšviečiamos, įspūdis dar labiau sustiprėja, ypač tamsiuoju paros metu. Be to, skulptūros gražiai atrodo įvairiais metų laikais, net kai sode ar kieme žalumos nedaug.
Būna, kad ieškodami dovanos, žmonės staiga atranda mus. Skulptūras perka jaunavedžiams, sukaktuvių, įkurtuvių, jubiliejaus proga. Ypač tinkama skulptūra „Gervė“, juk gervė simbolizuoja šeimą, vestuves, santuoką. Tada supakuojame šventiškai ir parašome sveikinimo tekstą – džiaugiamės, kad galime prisidėti prie žmonių šventės ir taip dar labiau įprasminti savo darbą.
Skulptūros turi ir kitą tikslą – priversti žmones susimąstyti. Pavyzdžiui, kiemo puošmena „Laiko ratai“. Žvelgdami į ją pastebime, kaip diena keičia naktį, pavasaris žiemą, o mes vis skubame ir lekiame. Gal verta sustoti ir pailsėti savo kieme, skirti laiko pasidžiaugti buvimu ir savo gyvenimu?
Ar pastebite, kad tie žmonės, kurie kreipiasi į jus, ieško išskirtinumo, savitumo?
Taip. Matome, kad žmonėms svarbu, kaip atrodo jų aplinka. Nebeužtenka vien paprastų vazonų ar kepsninių. Rinkdamiesi tokius dirbinius žmonės kreipia dėmesį į stilistiką, kokybę, nori, kad derėtų prie esamos aplinkos. Dažnai žmonės mūsų produkciją renkasi, nes nenori pirkti to, ką jau turi daugelis, ką gali pamatyti kiekviename kieme. Be to, masinės prekybos vietose gaminiai dažniausiai nėra tokie kokybiški ir originalūs.
Kaip gimsta jūsų idėjos, ateina įkvėpimas pagaminti konkretų gaminį? Kiek gamta suteikia inspiracijų?
Idėjos gimsta iš patirties. Gaminio forma dažniausiai būna nuspręsta užsakovų, o dydis, mastelis pagal sklypo erdves yra mūsų darbas. Išklausome kliento lūkesčius ir siūlome racionalų sprendimą, nes turime patirties ir galime patarti. Visgi sakyčiau, kad gamta – visa ko pagrindas. Į ją visada atsisukame. Mūsų išsilavinimai labai susiję su augalais, todėl žinodami augalų fiziologiją, jų augimo ypatumus, įvertiname ir būsimo gaminio techninius parametrus.
Kas šiame kūrybiniame ir gamybiniame procese jums sudėtingiausia, o kas lengviausia?
Sudėtingiausia – spėti aptarnauti visus norinčius (juokiasi). Lengva, kai klientai kreipiasi iš anksto, planuoja pertvarkas ar mąsto, kaip apželdinti naują sklypą. Tada viskas einasi pagal planą, struktūrizuotai. Tokie projektai – vien tik malonumas.
Kokios stilistikos kiemuose labiausiai dera jūsų kūriniai? O gal juos galima priderinti visur?
Mes gaminame tiek rūdinto plieno, tiek dažytus metalo gaminius. Išanalizuojame bendrą namo, kiemo stilių ir darome reikiamos spalvos, dydžio, formos. Tad tinkamą gaminį rasite kone kiekvienos stilistikos erdvei (šypsosi).
Ką galėtumėte rekomenduoti, jei kiemas didelis ir jei – mažas?
Viskas priklauso nuo žmonių pomėgių ir poreikių. Gali būti, kad mažame kieme yra daug visko, o dideliame – priešingai. Kiekvienas atvejis, kaip ir žmogus, – yra individualus.
Galbūt jus galima sutikti parodose, mugėse, gal dalyvaujate konkursuose?
Taip, stengiamės dalyvauti įvairiose parodose. Dalyvaujame specializuotoje konferencijoje „Garden Style“, kurią organizuoja „Geltonas karutis“. Savo gaminius eksponuojame ir perduodame savo partnerių prekybos vietose, pavyzdžiui, Garliavos medelyne, „Olisetoje“, „Naujamiesčio dekoratyvių augalų ūkyje“. Stengiamės, kad žmonės matytų mūsų darbus ir galėtų jais puošti savo kiemus, sodus ir sodybas.
„Atrast“ nuotraukos